UNITRA CEMI

POLSKA OPTOELEKTRONIKA

PIERWSZA DIODA LED

Dioda LED ma 50lat


Nick Holonyak


Dioda LED zaczeła życie w październiku 1962, jako czerwone światło w laboratorium General Electric w New York state . Wynalazcą jest Prof Nick Holonyak jr. z Uniwersytetu w Illinois




Nick Holonyak, Jr. – ur. 3 listopada 1928 w Zeigler, Illinois




Zespół badawczy

____________________________________________________________







Prototyp diody LED z 1962 roku

______________________________________________________________________________





General Electric w New York state

_____________________________________________________________________________

Monsanto MV1

Monsanto MV1, wyprodukowana w 1968 roku, jest uważany przez większość kolekcjonerów LED za pierwszą na świecie diodę emitującą światło widzialne. Jak można się spodziewać, MV1 ma tylko podobieństwo do nowoczesnej diody LED w obudowach epoksydowych. Materiał półprzewodnikowy jest umieszczony w pozłacaną metalową obudowę TO-18 do wielu tranzystorów. Nie ma reflektora widocznego w późniejszych diodach LED. Matryca diodowa jest zamontowana bezpośrednio na charakterystycznej powierzchni styku „końcówka spłaszczona tworząca kowadełko” na spodzie obudowy, co można zaobserwować w wielu diodach LED pierwszej generacji. W powiększeniu sektor emitujący GaAsP może być postrzegany jako okrągła dziurka otoczona przez górny kontakt, który pokrywa całą niewykorzystaną przestrzeń na górze półprzewodnika. MV1 jest bardzo słabym źródłem światła i jest ledwo widoczny w normalnym oświetleniu wewnętrznym. Należy zauważyć, że do niedawna wielu kolekcjonerów fałszywie identyfikowało to urządzenie jako Monsanto MV2 , choć w podobnej obudowie , jest urządzeniem emitującym światło zielone.

Są to pierwsze egzemplarzem wspólnej współpracy Monsanto z Hewlett-Packard pod zdjęciami znajduje się przycisk z linkiem do strony zagranicznej pokazującej Hewlett-Packard 1842-7329 LED oraz MV1 . Prezentowane egzemplarze mają taki sam półprzewodnik jak Hewlett-Packard .





  z zagranicznej strony 

_____________________________________________________________________________

Monsanto MV1

Pojawiając się około połowy 1969 roku, to Monsanto MV2 czerwona dioda LED została zakupiona w Londynie w wojskowym magazynie nadwyżek na Tottenham Court Road. Pierwotnie kosztować £ 1, w czasie gdy pensja tygodniowa wynosiła £ 7. Więc to nie była tania. Dioda ta ma bardzo nietypową budowę chipa, składający się z podłoża arsenku galu (materiał bazowy) warstwę emitującą światło czerwone to fosforek galu otoczony pierścieniem kontaktowym metalizowanym .Rzeczywista powierzchnia emitująca światło jest okrągły obszar wewnątrz tego pierścienia, jak pokazano na zdjęciu. Niewielka ilość światła czerwonego również emitowana z pionowych powierzchni chipa . Chemicznie, to dioda LED składa się z GaAsP złożonego na podłożu GaAs. Kiedy nie świeci, kolor chipa jest czarny jak smoła. Anoda metalizowany pierścień na chipie to chyba platyna, rod, lub inne metale ziem rzadkich, a reszta elementów metalowych wewnątrz LED są pozłacane.



            

                             







_______________________________________________________________________________


_______________________________________________________________________________

Pierwsze diody elektroluminescencyjne świeciły bardzo małą powierzchnią na półprzewodniku tu jedna z zbiorów .